Bożonarodzeniowa choinka – tradycja wcale nie dawna

Nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Nawet jeśli nie występuje ona w tradycyjnej formie żywego drzewka bożonarodzeniowego, ozdobionego bombkami i kolorowymi światełkami. Czy wiecie skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej ozdoby świątecznej?

ozdoby_koronka_teraz_Senior

W Polsce – o czym nadal niewielu wie –  jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na początku XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

balwanki_teraz_Senior

Ubieranie choinki przyjęło się w domach katolickich, jednak nie od razu zostało zaaprobowane przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.

Tradycyjnie ubiera się świerk lub jodłę. Według ludowych wierzeń drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, odradzania się, trwania i płodności. Według wierzeń kościelnych zieleń choinki symbolizuje nadzieję.

aniolki_makaron_teraz_Senior

W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.

Choinkowe ozdoby świąteczne nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki, później zimne ognie. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:

  • Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń religijnych symbolizują rajską jabłoń.
  • Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
  • Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
  • Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
  • Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
  • Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę i radość. 

renifery_teraz_Senior

Współczesne dekoracje choinkowe nie są już takimi symbolami. Na ogół wieszamy na drzewku szklane bombki, kolorowe i błyszczące łańcuchy, elektryczne światełka, chociaż pojawiają się również te tradycyjne elementy – gwiazda betlejemska, łańcuchy, orzechy, czy cukierki – jak niegdyś ciastka i pierniki. Bywa, że elektryczne światełka zastępują świeczki, stając się kontynuacją tej tradycji.

balwanki2_teraz_Senior

Większe znaczenie w choinkowych dekoracjach ma obecnie kolorystyka. Każdy ze świętami kojarzy konkretne barwy – czerwień, zieleń, biel, czy złoto i srebro. Współczesne tradycyjne dekoracje są właśnie w takiej kolorystyce, chociaż coraz częściej gama kolorów się rozszerza. Chodzi tu jednak o modę niż symbolikę. Mimo to, sam fakt ubierania choinki jest wciąż jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia.

pingwiny_teraz_Senior

(Na podstawie: http://muratordom.pl/wnetrza/wnetrza-od-swieta/choinkowa-tradycja,76_2882.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *