Brydż – gra idealna dla Seniorów

Dla dzisiejszych społeczeństw duży problem stanowią pojawiające się z wiekiem demencja i choroba Alzheimera. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego im jesteśmy starsi, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcać profilaktyce zdrowia mózgu. Wszystkim znany jest dobroczynny wpływ na szare komórki człowieka tak prozaicznej czynności, jak rozwiązywanie krzyżówek. Gra w brydża przedstawia się pod tym kątem o wiele lepiej!

teraz_senior_brydz

Istota gry

W czym tkwi sekret? Brydż towarzyski to karciana gra logiczna. W rozgrywce biorą udział dwie rywalizujące ze sobą pary. Para musi ze sobą współpracować – jest to więc gra silnie rozwijająca kontakty międzyludzkie. Rozgrywka w dużej mierze opiera się na znajomości zasad rachunku prawdopodobieństwa, co wymaga wytężonej pracy umysłowej. Znaczną rolę odgrywa tu też psychologia. Trzeba stale myśleć o tym, jak porozumiewać się z partnerem, którego kart nie znamy, bez przekazywania sobie nawzajem dodatkowych sygnałów pomagających we współpracy.

Potwierdzone naukowo

Jak widać, brydż naprawdę ćwiczy pamięć i koncentrację. Naukowcy przeprowadzili już wiele badań pokazujących, że regularnie rozgrywane partie tej gry zmniejszają ryzyko zachorowania na Alzheimera o ponad 75 procent.

teraz_senior_brydz_2

Społeczny wymiar brydża objawia się również poprzez różnorodne kluby i stowarzyszenia brydżowe, które skupiają ludzi o wspólnej pasji. W Polsce funkcjonuje ich niemało. Brydż jest tam bardzo popularny wśród osób starszych.

Organizm niepodatny na choroby

Czy brydż zapobiega tylko chorobom związanym z pamięcią? Niektórzy twierdzą, że wspiera także… odporność. I to nie tylko tę psychiczną. Gra angażuje korę mózgową, a ta stymuluje system immunologiczny. Skoro tak jest, to dzięki brydżowi lepiej radzimy sobie ze zwalczaniem atakujących nas wirusów.

Zagracie?

 

(Na podstawie http://cafesenior.pl/brydz-idealna-gra-dla-seniorow/)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *