Co to jest ebola?

Gorączka krwotoczna ebola to wysoce śmiertelna choroba zakaźna wywoływana przez wirus ebola. Większość przypadków kończy się śmiercią z wykrwawienia – śmiertelność w przypadku zarażenia wirusem ebola waha się od 60 do 90 procent. Od kilku lat trwają prace nad szczepionką. Sprawdź, jakie są objawy zakażenia ebolą.

Gorączka krwotoczna wywołana przez wirus ebola pierwszy raz została opisana w roku 1976 – w Zairze, w czasie epidemii spośród 318 chorych zmarło 280.

Naturalnym rezerwuarem wirusa ebola, który odpowiada za tę gorączkę krwotoczną, są prawdopodobnie gryzonie i małpy Saba. Gorączka krwotoczna ebola najczęściej występuje w krajach tropikalnych, ale odnotowano również przypadki zachorowań w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Zarażenie następuje drogą kropelkową, po bezpośrednim kontakcie z chorym, prawdopodobnie źródłem zakażenia mogą być także świnie, gryzonie i niektóre gatunki małp. Objawy zakażenia zwykle pojawiają się od 2 do nawet 21 dni od momentu kontaktu z wirusem. Choroba trwa do 2 tygodni, najszybszy przypadek śmierci nastąpił po 4 dniach.

teraz_senior_ebola

Gorączka krwotoczna ebola: objawy i przebieg

Pierwsze objawy gorączki krwotocznej przypominają objawy grypy, przy czym szybko pojawiają się kolejne i następuje gwałtowne pogorszenie się stanu chorego:

  • wysoka temperatura
  • bóle mięśni
  • biegunka
  • wymioty
  • bóle brzucha, klatki piersiowej oraz głowy
  • wysypka

W szczytowej fazie choroby dochodzi do obfitych krwawień z jam ciała oraz krwotoków wewnętrznych. Chory zwykle traci przytomność i kontakt z otoczeniem, zdarza się, że doznaje zaburzeń psychicznych.

Gorączka krwotoczna ebola: leczenie

Nie ma jeszcze leku skutecznego w walce z wirusem ebola. Chorych leczy się objawowo i podaje leki. Trwają jednak wytężone prace zarówno nad lekiem, jak i szczepionką, która chroniłaby przed zachorowaniem na tę groźną chorobę.

teraz_senior_ebola2

Jak duże jest ryzyko zakażenia się wirusem ebola?

Ryzyko zakażenia wirusem ebola jest bardzo małe, chyba że zostało się bezpośrednio narażonym na kontakt z płynami ustrojowymi żywej lub martwej osoby zakażonej bądź żywego lub martwego zakażonego zwierzęcia. Kontakt z płynami ustrojowymi obejmuje niezabezpieczone kontakty seksualne z pacjentami w okresie do trzech miesięcy po wyleczeniu.

Wirus ebola: jak można się zarazić?

Wirus przenosi się przez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi (np. śliną, moczem, wymiocinami) osób zakażonych – zarówno żywych jak i zmarłych. Kontakt z płynami ustrojowymi obejmuje także, zdaniem ekspertów, niezabezpieczone kontakty seksualne z pacjentami w okresie do trzech miesięcy po wyleczeniu. Chorobą można się również zarazić przez bezpośredni kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi martwych lub żywych dzikich zwierząt, takich jak małpy, antylopy leśne i nietoperze.
Objawy choroby mogą pojawić się nagle po upływie od dwóch do nawet 21 dni po wystawieniu na działanie wirusa.

teraz_senior_ebola3

Jak nie można zarazić się wirusem ebola?

Przypadkowy kontakt w miejscach publicznych z osobami, które nie wydają się chore, nie powoduje przeniesienia wirusa. Wirusem ebola nie można się zarazić za pośrednictwem pieniędzy, artykułów spożywczych lub pływając w basenie. Wirusem ebola nie można zarazić się drogą powietrzną, ani nie przez ugryzienie komara.

Jak zniszczyć wirusa ebola?

Wirus ebola łatwo ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego i wysokiej temperatury lub suszenia (powyżej 60 °C). Pranie w pralce ubrań, które zostały skażone płynami ustrojowymi, niszczy wirusa. Wirus ebola przeżywa tylko przez krótki czas na powierzchniach wystawionych na działanie słońca oraz wysuszonych. Wirus ebola jest wrażliwy również na promieniowanie jonizujące, światło oraz powszechnie dostępne chemiczne środki do dezynfekcji (fenol, alkohol metylowy).
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/goraczka-krwotoczna-ebola-wywolana-przez-wirus-ebola-objawy-przebieg_36320.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *