…Cuda cuda ogłaszają!

Jaka Wigilia, taki cały przyszły rok

Ten ludowy przesąd funkcjonuje już od wieków. Według niego Wigilia jest prognozą i przedsmakiem tego, co nas czeka w najbliższej przyszłości, czyli w nowym roku. 24 grudnia nie warto więc się kłócić i płakać. Należy zrobić wszystko, by ten dzień był radosny, pełen miłych chwil spędzonych wśród bliskich. Powinniśmy unikać również skaleczeń, by później nie chorować oraz z dala trzymać się od igły i nitki. Inaczej w kolejnym roku będziemy musieli wiele rzeczy naprawiać.

teraz_senior_wigilia4

Zwierzęta mówią

Podobno w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem. Tak mówi jedno z wierzeń. Co ciekawe, nie ma ono niczego wspólnego z samymi świętami, bo to pogańska legenda. Kiedyś wierzono, że jeśli obficie karmi się zwierzęta i dba o nie, odwdzięczają się one tym, że pozwalają, by przemawiały przez nie duchy przodków. Dziś ta legenda ciągle funkcjonuje i co ciekawe, naprawdę wielu ludzi w nią wierzy, choć nie mają dowodów na jej prawdziwość. Zwierzęta bowiem nie powinny być podsłuchiwane. Mogłyby przepowiedzieć np. czyjąś śmierć. Z obawy przed złymi wiadomościami o wiele lepiej jest więc pozostać w słodkiej nieświadomości, czy rzeczywiście ta ludzka mowa to prawda.

teraz_senior_wigilia2

Dziwne rytuały

Według niektórych wierzeń, w Wigilię powinniśmy wykonać kilka czynności, które zapewnią nam pomyślność w nadchodzącym roku. I tak: rano należy umyć się w zimnej wodzie, by najbliższa przyszłość była radosna. Następnie warto natrzeć zęby czosnkiem, by tym samym zapewnić im długie zdrowie. Na koniec pozostaje nam zjeść namoczoną w wódce i miodzie kromkę chleba, by w przyszłym roku nie cierpieć z powodu biedy.

teraz_senior_choinka

Na bogato!

Istnieje wiele przesądów dotyczących bogactwa. Po dziś dzień wierzy się w niektóre z nich, jak np. ten z przechowywaniem w portfelu łuski wigilijnego karpia czy kładzenia pod talerzyk monety. Przezorni nie powinni ponadto w Wigilię nikomu niczego pożyczać, bo to zwiastuje utratę ich majątku. Bogactwo ma zapewnić również inny zwyczaj – mycia się wodą, do której wrzucono monety. Po obmyciu twarzy należy jedynie wyjąć pieniądze, osuszyć i nie rozstawać się z nimi do poranka następnego dnia. Dostatek zapewni nam również sianko włożone pod świąteczny obrus.

teraz_senior_wigilia

Panna czy mężatka

Wiele świątecznych zwyczajów ludowych dotyczy przepowiadania zamążpójścia. Panny nie powinny między innymi wymiatać śmieci w stronę drzwi. Mogą również wywróżyć sobie miłość… z jabłek. Wystarczy policzyć w zjadanym jabłku pestki. Jeśli liczba jest parzysta, oznacza ona duże prawdopodobieństwo zakochania się w najbliższej przyszłości. Swój los panny mogą również wyczytać z pogody. Jeśli w Wigilię jest pochmurno, zamążpójście pisane jest starym pannom i tym biednym. W przypadku bezchmurnego nieba do ślubu mogą szykować się panny młode i bogate. Ciekawym przesądem jest wykrzykiwanie swojego imienia po wigilijnej wieczerzy. Panna powinna wyjść w tym celu z domu i nasłuchiwać, z której strony odpowie jej echo. Właśnie z tego kierunku powinna wypatrywać swojego przyszłego męża.

teraz_senior_stroik

Zapewnić sobie szczęście

Boże Narodzenie przynosi nam mnóstwo recept na szczęście. Wystarczy na przykład spróbować każdej spośród 12 wigilijnych potraw, by zapewnić sobie pomyślność. Szczęście wróży też parzysta liczba gości zasiadających przy wigilijnym stole. Najlepiej też, by jako pierwszy gość do domu wszedł mężczyzna. By nie stracić szczęścia nie wolno odmawiać gościny kolędnikom i strudzonym wędrowcom.

 

(Na podstawie: http://swietaztesco.wp.pl/wid,17031166,porady_inspiracje.html?smgrfpb2014ticaid=114035)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *