Hemoroidy – nie taki diabeł straszny

Hemoroidy ma każdy

Hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi znajdują się u każdego człowieka. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, a w szczególności jego dolnego odcinka. Zdrowe, nie wywołują żadnych objawów.

Kłopot pojawia się gdy hemoroidy obejmuje stan zapalny, a w guzkach krwawniczych dochodzi do zastoju krwi i nie może ona swobodnie odpływać – występuje swędzenie, bolesność, krwawienie a nawet wypadanie guzków poza kanał odbytu, co naraża je na urazy i otarcia.teraz_senior_hemoroid

Zadbajmy o hemoroidy

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia choroba hemoroidalna dotyczy około 50% ludzi powyżej 50 roku życia. To najczęściej występujące schorzenie proktologiczne i jedną z najpowszechniej występujących dolegliwości współczesnej cywilizacji.

Przyczyn może być wiele: siedzący tryb życia, zła dieta, otyłość, zaparcia, ciąża, biegunki itd. Na rozwój choroby hemoroidalnej może wpływać nawet to, co na sobie nosisz. Kiedy więc czujesz dziwny dyskomfort, ból, swędzenie, a na papierze toaletowym pojawia się krew, to prawdopodobnie ten problem dotyczy również i ciebie. Zrezygnuj natychmiast z noszenia:

  • wyszczuplającej bielizny,
  • opinających pośladki rajstop,
  • wysokich obcasów (najlepiej 3-4 cm obcasy – nie wyższe).

Umiejscowienie dolegliwości kwalifikuje ją do tak zwanych „chorób wstydliwych”, nie mówimy o nich nikomu, czasem ukrywamy je także przed lekarzem. Trudno jest niekiedy przyznać się do hemoroidów nawet przed samym sobą. Cierpimy więc w milczeniu a choroba postępuje i rozwija się.

Problem hemoroidów, chociaż dokuczliwy i wstydliwy, jest uleczalny. Perspektywa pozbycia się go raz na zawsze jest realna. Jak to zrobić?

Póki nie jest za późno

  • Ruszaj się. Siedzący tryb życia odpowiada za rozwój choroby hemoroidalnej. Ruch poprawia procesy trawienne i nie powoduje zastoju krwi w okolicy miednicy. Wykonuj regularne ćwiczenia gimnastyczne, chodź na spacery, pływaj, biegaj. Unikaj sportów „siedzących” takich jak jazda na rowerze, jazda konna czy kajakarstwo.
  • Zmień dietę. Uregulowanie rytmu wypróżniania to podstawa. Zwiększenie ilości błonnika sprzyja poprawie perystaltyki jelit i redukuje zaparcia, które są przyczyną choroby hemoroidalnej. Jedz owoce, warzywa oraz pij duże ilości wody mineralnej (przynajmniej 1.5l – 2l na dobę). Unikaj kawy, mocnej herbaty i ostrych przypraw.teraz_senior_blonnik
  • Dbaj o higienę. Używaj bawełnianej bielizny, po każdej wizycie w toalecie umyj okolice odbytu, a następnie delikatnie osusz. Dzięki tym zabiegom zminimalizujesz uczucie świądu, pieczenia oraz dolegliwości bólowe. Podczas podmywania się, musisz unikać używania zwykłego mydła – stosuj płyny do higieny intymnej zawierające wyciągi z ziół (nagietka, rumianku, kory dębu).
  • Załatwiaj „sprawę” szybko. Gdy się nudzisz w toalecie, to znak, że siedzisz w niej za długo. Unikaj wzmożonego parcia. Uwaga: jeśli papier toaletowy powoduje nasilenie podrażnienie odbytu, to zastosuj chusteczki dla niemowląt lub papier nawilżany, dostępny już we wszystkich drogeriach.
  • Stosuj odpowiednie środki. Jeśli już odczuwasz dyskomfort hemoroidów, odpowiednio dopasowany preparat, to podstawa wygranej walki. Powinien działać przeciwzapalnie, ściągająco i znieczulająco, aby korzystnie wpływać na stan błon śluzowych odbytu. Zapytaj farmaceutę o produkt zarejestrowany jako lek, gdyż różnego rodzaju preparaty ziołowe i maści wspomagające mogą okazać się niewystarczające.

teraz_senior_kremNie czekaj!

Już w pierwszym stadium choroby porozmawiajmy z lekarzem. Nie należy od razu zakładać najgorszego scenariusza, ale w każdym przypadku ślady krwi na bieliźnie czy w stolcu powinny być bodźcem do wizyty u specjalisty. Po pierwsze dlatego, że mogą być sygnałem innych, nierzadko groźniejszych przypadłości takich jak na przykład wrzody czy rak jelita grubego. Po drugie jeśli okaże się, że przyczyną są żylaki odbytu to leczenie ich we wczesnym stadium może ograniczyć się jedynie do przyjmowania odpowiednich leków.

teraz_senior_u_lekarzaOperacja to nie koniec świata

Jeśli jednak nie zebraliśmy się na odwagę odpowiednio wcześnie i dopiero duży dyskomfort lub ból sprawił, że zdradziliśmy naszą „tajemnicę” lekarzowi, nic straconego. Dzięki najnowszym małoinwazyjnym metodom chirurgicznym z problemem żylaków odbytu można poradzić sobie w zaledwie kilka dni. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest założenie gumek uciskowych powodujących zamknięcie żylaków. Dzięki takiemu zaciskowi u nasady guzka zmniejsza się jego ukrwienie, a to sprawia, że hemoroid odpada. Taki zabieg trwa dosłownie kilka minut.

teraz_senior_operacjaPodobnie, małe guzki można również zlikwidować laserem, prądem lub wymrozić ciekłym azotem. Jednak wszystkie te metody są skuteczne tylko do pewnego stadium zaawansowania schorzenia. Gdy hemoroidy znajdują się już na stałe poza odbytem i obficie krwawią, konieczna jest klasyczna operacja, podczas której się je chirurgicznie usuwa. Alternatywą może być wycięcie paska błony śluzowej jelita nad miejscem, w którym znajdują się guzki. Dzięki temu celowo uszkadza się naczynia doprowadzające krew do hemoroidów, co sprawia, że guzki zanikają.

 

(W oparciu o artykuły znajdujące się na stronie senior.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *