Jak leczyć HALUKSY?

Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też bolą. Jak uniknąć problemu haluksów i jak radzić sobie, kiedy już się pojawią?

Haluksy są chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz większej ilości osób, głównie kobiet, choć dotykają także mężczyzn. Problem ten dotyka do 4 % populacji. U połowy pacjentów pojawia się jeszcze przed 20. rokiem życia. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach. Paluch koślawy, czyli haluks, jest to deformacja stawu śródstopno–paliczkowego palucha, która charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha.

teraz_senior_hallux

Nieznośny ból…

Początkowo deformacja nie jest bolesna, jednak z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, okresowo obrzękiem i bólem.

Dlaczego ja?!

Choroba ma najczęściej charakter postępujący. Co więcej, niewłaściwie dobrane obuwie tylko potęguje problem. Poza stanem zapalnym dochodzi do poszerzenia przodu stopy i często do pojawiania się dodatkowych patologicznych zmian w obrębie stopy.

Jednak problem ten dotyczy nie tylko kobiet dojrzałych, które spędziły lata na wysokich obcasach. Wśród pacjentek są nawet nastolatki. W ich przypadku problem haluksów przekazywany jest rzeczywiście z pokolenia na pokolenie (60–88% przypadków). Podobnie jak w przypadku mężczyzn, którzy chorują jednak aż dziewięć razy rzadziej niż kobiety.

Na genetykę wpływu nie mamy. Mamy natomiast na obuwie, jakie nosimy. Wysokie obcasy to wróg numer jeden naszych stóp. Nie bez powodu pierwsze doniesienia o haluksach pochodzą z początku XVIII wieku, kiedy panie zaczęły nosić tego typu buty.

teraz_senior_wysoki_obcas

Wygodny but to podstawa

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, ale… trudno jest zapobiegać chorobie, która zazwyczaj ma charakter postępujący. Przed pojawianiem się deformacji w trosce o ogólny prawidłowy rozwój stóp należy nosić wygodne i właściwego rozmiaru obuwie. Jeżeli problem haluksów jest dziedziczny i występuje w rodzinie, zaleca się jak najrzadsze noszenie butów na wysokim obcasie. Warto pamiętać, że to, jak będziemy dbać o nasze stopy w młodości, zaprocentuje w wieku dojrzałym.

Pod nóż i już?

Leczenie haluksów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium choroby możliwe jest łagodzenie dolegliwości poprzez zastosowanie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii, doboru właściwych wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

W zmianach o większym nasileniu stosuje się różne warianty leczenia operacyjnego. Wcześnie przeprowadzone leczenie operacyjne może zapobiec dalszemu pogłębianiu się deformacji. Ma to szczególne znaczenie u młodych pacjentów. Zastosowanie właściwego leczenia operacyjnego pozwala nie tylko uchronić przed dalszym postępem choroby, ale zapobiega także rozwojowi innych zmian w obrębie stopy. W ostatnich latach powstało wiele nowych rozwiązań operacyjnych w zakresie chirurgii stopy, które pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu  pooperacyjnym stosuje się specjalne obuwie, w którym pacjenci chodzą 4-5 tygodni. W leczeniu pooperacyjnym konieczna jest też żmudna rehabilitacja.

teraz_senior_operacja
Na podstawie:
http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/stopy-rece-paznokcie/jak-leczyc-haluksy_39531.html

3 odpowiedzi do artykułu “Jak leczyć HALUKSY?

 1. helena

  Mialam bardzo bolacego haluxa i dalej mam deformacje stopy ale wyleczylam jodyna ,stale polej jodyne na tego haluxa i zacznie schodzic taki oddcisk to go zdieraj az zejdzie

 2. haluksy

  Dzień dobry. Mam dość poważny problem. Mianowicie są to http://haluksy.info. Myślałam nad
  operacją ale mam wątpliwości, ponieważ jestem tancerką i gimnastyczką, dlatego
  boję się, że powrót do tych zajęć będzie nie możliwy lub zbyt długi. Czy będę
  mogła wrócić do tych zajęć ? Jakieś wkładki i wszystkie „urządzenia”
  korekcyjne nie dają mi żadnych efektów sad jodyna i amoniak również nie. Ile
  taka operacja może kosztować ? Ile trwa leczenie i powrót do normalnego życia
  ? Gdzie są jakieś kliniki gdzie mozna to zrobic ? I czy są refundowane przez
  NFZ ? prosze o odp smile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *