Jak pozbyć się refluksu?

Czym jest refluks?

Refluksem nazywamy dysfunkcję układu pokarmowego, kiedy to treść żołądkowa wraz z sokami trawiennymi wracają do przełyku. Schorzenie najczęściej objawia się pieczeniem w gardle oraz za mostkiem, zgagą a także odbijaniem się. Podczas schylania się lub leżenia zawartość żołądka może się zbliżać ku przełykowi powodując nawet wymioty.

zgaga

Dolegliwość mało komfortowa. Ale są produkty, które jedzone regularnie, w przypadku refluksu pomogą. Oto one:

Niskotłuszczowe białko

Refluks najczęściej powodowany jest bogatym w tłuszcz i trudnym do strawienia mięsem. Najlepiej zastąpić je niskotłuszczowym i wysokobiałkowym pokarmem, który złagodzi objawy schorzenia. Można zdecydowanie częściej sięgać na przykład po tofu.

tofu

Pietruszka

Od wieków używana była w celu leczenia problemów układu trawiennego. Natka pietruszki neutralizuje kwasy żołądkowe, zapobiegając zgadze. Jeżeli to możliwe, najlepiej używać świeżego warzywa.

natka

Imbir

Podczas gdy imbir może się okazać zbyt ostry do bezpośredniego zjedzenia, możliwe jest picie herbaty z plasterkiem imbiru po obiedzie. Dobrym pomysłem jest także dodawanie zmielonego imbiru do przyrządzanych potraw, choćby do zup.

imbir

Płatki, muesli, orzechy, kasze, mąka razowa…

Produkty te dostarczają niezbędnych składników odżywczych i błonnika, wspomagając pracę układu pokarmowego. Jedzmy je na śniadanie zamiast wysokotłuszczowych pokarmów lub posiłków smażonych, które zalegając w żołądku, skutkują wzmożoną produkcją kwasów żołądkowych. Nie będzie źle przychylniejszym wzrokiem spojrzeć na warzywa strączkowe.

węglowodany

Banany

Jest to idealna przekąska dla osób cierpiących na refluks. Dzięki zawartości węglowodanów banany mogą skutecznie złagodzić dolegliwości żołądkowe, zniwelować nieprzyjemny smak w ustach oraz zneutralizować kwaśną treść żołądkową.

banany

Kilka złotych zasad

Pamiętajmy o nie przejadaniu się. Gdy do żołądka trafiają bowiem duże porcje pokarmu, musi on wyprodukować więcej kwasów, aby strawić pożywienie. Najlepiej jeść małe posiłki, ale często (co najmniej 5 razy dziennie).

Nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego powodują też owoce. Warto zadbać o to, by nie jeść ich przed snem.

Dodatkowo należy wypijać 1,5 l czystej niegazowanej wody dziennie, która skutecznie rozcieńczy soki trawienne.

I na koniec zasada, której warto zacząć przestrzegać dopiero od jutra, czyli po nocy sylwestrowej, a mianowicie unikać alkoholu. Wpływa on na wzmożoną produkcję kwasów trawiennych. Szczególnie niekorzystne dla żołądka są wino i piwo. Ograniczcie je do minimum.

ważne

(Na podstawie https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-refluks-dieta)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *