Jak przetrwać upały?

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

Synoptycy zapowiadali w Polsce upały i rzeczywiście tak się stało. W niedzielę w Lublinie były 33 stopnie, 32 we Wrocławiu, a 31 w Katowicach, Krakowie i w stolicy. W rzeczywistości w słońcu nierzadko było to nawet 37 stopni. Gorąco było także w innych polskich miastach. Taka temperatura sprzyja wszelkim weekendowym planom, ale jest też olbrzymim zagrożeniem, gdyż nie jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła z organizmu. Taki upał może spowodować przegrzanie lub odwodnienie. Dlatego trzeba uważać, bo w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do śmierci.

teraz_senior_lato

Seniorze pomyśl o sobie!

Szczególną uwagą w upalne dni powinny być otoczone osoby starsze. Seniorzy często nie czują pragnienia, które powinno się pojawić. Powinni więc pić często, ale w małych ilościach. Dzięki temu braki wody będą na bieżąco uzupełniane. Gdy temperatura rośnie najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu do minimum. Szczególnie dotyczy to osób z przewlekłymi chorobami serca czy płuc. Nie powinniśmy wychodzić bez wypicia choćby szklanki wody, najlepiej wody mineralnej. Może być to też lekka herbata. Odradzamy natomiast kawę, która działa moczopędnie i odwadnia, czy soki owocowe. Naturalnie powinniśmy też pamiętać o nakryciu głowy. Dobrze mieć przy sobie krem z filtrem i systematycznie, po trochu uzupełniać płyny. W ciągu szczególnie ciepłego powinniśmy wypić około 3 litrów wody, co obrazowo oznacza 12 (słownie: DWANAŚCIE) szklanek.

teraz_senior_wodaMusi to iść w parze z odpowiednio dobranym jedzeniem. Wszelkiego rodzaju dania smażone, bogate w białko lepiej zastąpić chłodnikiem czy zupą z dużą ilością warzyw. Świetne na takie dni są też surówki. Słodkie desery warto zaś zastąpić soczystymi owocami. Bardzo ważna jest też sól i nie warto o niej zapominać. Oczywiście nie chodzi o przesalanie potraw, ale im jest cieplej tym szybciej tracimy chlorki i sód. Część tych związków uzupełnimy wodą, ale część musi trafić do organizmu z jedzeniem.
teraz_senior_salatkaA gdy jest naprawdę źle…

Jeśli pojawiają się kołatanie serca, zaburzenia koncentracji, silne pragnienie, rozdrażnienie to powinna być dla nas wskazówka, że należy natychmiast zejść ze słońca. Gdy mamy co czynienia z osobą mdlejącą w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić czy jest przytomna, próbować rozmawiać, nawiązać kontakt. Musimy przenieść taką osobę w zacienione miejsce i chłodzić, chłodzić i jeszcze raz chłodzić. Kark, brzuch, uda. Raczej nie polewamy wodą. Dużo lepsze będą okłady. Należy też podać coś chłodnego do picia. Jeśli osoba jest nieprzytomna, to w chłodnym miejscu kładziemy poszkodowanego na boku i natychmiast wzywamy pomoc lekarską. Cały czas chłodzimy poszkodowanego. Pod żadnym pozorem nie wolno nic wlewać do ust nieprzytomnej osoby. Bo może się po prostu utopić. Nie robimy też okładów z lodu, bo grozi to odmrożeniem.

teraz_senior_dizzy

(Na podstawie: http://pogoda.wp.pl/kat,1034985,title,33-w-Lublinie-32-we-Wroclawiu-Taka-temperatura-moze-zabic,wid,17628595,wiadomosc.html?ticaid=1150c9)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *