Kwiecień na działce

Prezentujemy Wam garść porad jakie prace należy wykonać w kwietniu. Liczymy, że okażą się pomocne.

Drzewa i krzewy
Kwitnące wczesną wiosną forsycje, porzeczki alpejskie i wierzby szczepione na pniu przycinamy po przekwitnięciu. Forsycjom te pędy, na których pojawiły się kwiaty skracamy o połowę, a wierzbom – wszystkie pędy, pozostawiając tylko 2–5 cm. Krzewy liściaste posadzone jako żywopłot formowany przycinamy po posadzeniu (im słabiej rozgałęzione, tym niżej tniemy – nawet 10 cm nad ziemią). Możemy jeszcze ciąć żywopłoty starsze, pod warunkiem, że nie zagnieździły się w nich ptaki.
Na początku kwietnia kończymy sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Wykopujemy dół na tyle duży, aby można było swobodnie umieścić w nim korzenie rośliny, na dno usypujemy kopczyk ziemi (tej wydobytej z dołu podczas kopania lub – jeśli nie była żyzna – kompostu bądź ziemi próchnicznej). Korzenie skracamy przed umieszczeniem w dole (zranione bądź złamane odcinamy powyżej uszkodzenia) i rozkładamy na kopczyku ziemi na dnie dołu. Ważne, aby roślina po zasypaniu i udeptaniu ziemi rosła na takiej głębokości, jak poprzednio w szkółce. Formujemy w ziemi wgłębienie i obficie podlewamy posadzoną roślinę. Przycinamy pędy korony: przewodnik skracamy o połowę, pędy boczne o 1/3 długości. Po 2–3 tygodniach, gdy rośliny wypuszczą nowe korzenie, nawozimy (kompostem, nawozami o przedłużonym działaniu lub nawozami wieloskładnikowymi).
Drzewa i krzewy zakupione z bryłą ziemi lub w pojemnikach możemy sadzić cały sezon wegetacyjny, ale należy zadbać, aby bryła korzeniowa nie uległa rozkruszeniu, a po posadzeniu rośliny obficie podlać. Aby zmniejszyć parowanie i utratę wilgoci, drzewom i krzewom liściastym przycinamy pędy (nie więcej niż o 2/3), a iglaste okrywamy matą lub siatką cieniującą. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, zdejmujemy zimowe okrycia z zimozielonych krzewów.
Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy przez odkłady, należy przygiąć gałęzie do ziemi i przysypać ziemią. Przez lato roślina wytworzy w miejscu przysypania korzenie i jesienią będzie można odciąć ukorzeniony pęd. W ten sposób otrzymujemy nową roślinę, którą możemy przesadzić w inne miejsce.

teraz_senior_działka1_

Róże
Usuwamy zimowe okrycie krzewów. Najlepiej robić to etapami w dni pochmurne, w pierwszym rzędzie odsłaniając pędy, a po kilku dniach rozgarniając usypane jesienią w nasady krzewów kopczyki ziemi. Usuwamy pędy najstarsze, suche i słabe, uszkodzone przez mrozy i choroby. Około dwóch tygodni po odsłonięciu róż możemy przeprowadzić ich wiosenne cięcie. Odmianom miniaturowym skracamy pędy o połowę, u pnących pozostawiamy najwyżej 6 najsilniejszych pędów (możemy je nieco skrócić), u róż piennym pozostawiamy pędy długości około 20 cm, a wielko- i wielokwiatowym skracamy pędy słabsze (nad 5–6 pąkiem), a silniejsze pozostawiamy nieco dłuższe. Dodatkowo u róż wielokwiatowych całkowicie wycinamy pędy słabe, cienkie, krzywe lub rosnące w niewłaściwym kierunku. Po zakończeniu cięcia warto zasilić krzewy specjalnym nawozem do róż lub kompostem oraz opryskać krzewy preparatem miedziowym.
W kwietniu można także sadzić nowe egzemplarze, pamiętając o silnym cięciu świeżo posadzonych krzewów.

Trawnik
Miotłograbiami oczyszczamy trawnik z ubiegłorocznych liści i suchej trawy. Wykonujemy wertykulację (przewietrzanie), aby ułatwić dostęp powietrza, wody i światła do głębszych warstw murawy. Zagrabiamy prostopadle lub skośnie do nacięć wertykulacji i jeśli gleba jest zbyt zwarta, rozsypujemy cienką warstwę piasku. Zasilamy ją kompostem lub nawozem do trawników. Wyrównujemy garby, kretowiska i wypełniamy zagłębienia. Dosiewamy mieszankę traw tam, gdzie trawa zmarniała i widać ziemię.
Gdy nie zrobiliśmy tego wcześniej, stosujemy selektywny środek chwastobójczy, najlepiej jednak usunąć chwasty ręcznie. Możemy kosić trawnik, gdy zielona trawa osiągnie około 10 cm wysokości. Kwiecień to dobry czas na zakładanie trawników.

teraz_senior_działka3_

Nawożenie
W miejscach, gdzie zamierzamy w przyszłości posadzić rośliny ozdobne lub użytkowe, warto wysiać nawozy zielone. W kwietniu mogą to być: bobik, facelia, łubin, koniczyna perska i aleksandryjska, szpinak, owies, wyka siewna, słonecznik. Po kilku tygodniach, zanim zakwitną, należy je skosić i zieloną masę (najlepiej kiedy już zwiędnie) przekopać (wymieszać lekko z wierzchnią warstwą gleby). Nawozy zielone ozime, które zostały wysiane późnym latem i jesienią zeszłego roku, należy ściąć i przekopać.

teraz_senior_działka2_
Oczko wodne
Wyłączone na okres zimowy pompy i filtry biologiczne oczyszczamy przed ich uruchomieniem. Aby mikroorganizmy jak najszybciej osiągnęły aktywność, warto uzupełnić kulturę bakteryjną w złożu filtracyjnym. W filtrze, który nie był wyłączony, stopniowo zwiększamy przepływ wody. Jeżeli nie jest zbyt zimno, możemy rozmnażać i przesadzać rośliny strefy przybrzeżnej. Jeżeli temperatura powietrza ustabilizuje się na poziomie około 10°C możemy przenieść do stawu rośliny wodne, które zimowały w pomieszczeniach. Gdy temperatura wody osiągnie 10°C rozpoczynamy karmienie ryb, na początek niewielkimi porcjami pokarmu. Można też wpuścić nowy narybek. W kwietniu sadzimy nowe rośliny w oczku wodnym, a jeśli stare za bardzo się rozrosły, ograniczamy rozmiar kęp.

 

(na podstawie: http://tramwajarz1.manifo.com/blog/kwiecien-w-ogrodzie)

Odpowiedź do artykułu “Kwiecień na działce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *