Maj na działce – sadzimy kwiaty

Maj to idealna pora na sadzenie roślin. Co zrobić, by ogród od wiosny do jesieni tonął w kwiatach?

Jeżeli chcemy, by od początku sezonu rabata była ozdobą ogrodu, wykorzystajmy byliny, a między nimi posiejmy lub posadźmy rośliny jednoroczne i dwuletnie. Nadają się one znakomicie do wypełnienia pustych miejsc. Poza tym dzięki nim uzyskamy piękny efekt kolorystyczny.

teraz_senior_byliny_

Na co zwrócić uwagę

Wybierając rośliny, zwracajmy uwagę na ich wysokość, kształt oraz barwę kwiatów i liści. Nie bez znaczenia jest też termin i długość kwitnienia. Starajmy się wybierać gatunki kwitnące w różnych okresach. Ważnym kryterium przy doborze roślin jest zapotrzebowanie na światło. Większość jednorocznych gatunków dobrze się rozwija tylko w pełnym nasłonecznieniu. Inaczej jest w przypadku bylin – jedne lubią wystawę południową, inne północną. W miejscu, w którym przez cały dzień świeci słońce, możemy posadzić takie rośliny jak: smagliczka, aster, chaber, goździk, floks. Tam, gdzie jest ciemno – miłek, zawilec, orlik, serduszkę, ciemiernik czy przylaszczkę.

teraz_senior_siewka_Jak sadzić rośliny

W miejscu, gdzie chcemy wysadzić byliny, postawmy rośliny w doniczkach. Sprawdzimy w ten sposób, czy rośliny dobrze się komponują pod względem kształtu czy koloru – w razie potrzeby możemy jeszcze dokonać pewnych zmian. Mniejsze byliny, takie jak zawciągi, pierwiosnki czy bergenie, sadzimy w grupach po 8-12 sztuk na 1 mkw. Byliny karłowate, które tworzą piękne kobierce, mogą być sadzone w jeszcze większym zagęszczeniu – ok. 20 sztuk na 1 mkw. Do tej grupy należą np. skalnica i głodek. Natomiast silniej rozrastające się (np. żagwin, rogownica) sadzimy po 3-5 sztuk na 1 mkw. O wiele większe byliny, takie jak liliowiec, mogą być sadzone pojedynczo, gdyż dzięki swym niemałym rozmiarom będą i tak dostatecznie wyeksponowane. Rośliny umieszczamy w ziemi na takiej samej głębokości, na jakiej rosły one w doniczkach. Na koniec glebę ugniatamy i obficie podlewamy.

Uwaga! Pamiętajmy o podstawowej zasadzie wysokościowego stopniowania roślin. Wyższe pędy nie powinny zasłaniać niższych, dlatego sadzimy je z tyłu rabaty.

teraz_senior_wschodzenie_

Kalendarz ogrodnika

Do ok. 10 maja możemy jeszcze posiać: nagietki, lewkonie, słoneczniki, maciejkę, groszek pachnący i ostróżkę jednoroczną – zakwitną one nieco później niż te siane w kwietniu.

Od ok. 10 maja wysiewamy do gruntu ciepłolubne rośliny jednoroczne m.in.: nasturcję, fasolę wielkokwiatową, dynię ozdobną, portulakę. Wykiełkują one gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Po tzw. zimnych ogrodnikach (czyli po 15 maja) wysadzamy do gruntu: dalie, mieczyki, begonie bulwiaste oraz rozsadę roślin jednorocznych: lobelie, goździki brodate, werbeny, aksamitki, szałwie, niecierpki, cynie, malwy, tytoń.

Po 15 maja możemy też przesadzać i dzielić kępy bylin, które kwitną późnym latem i jesienią: astry, złocienie, rudbekie, nawłocie, rojniki, rozchodniki, macierzanki, liliowce i funkie.

 

(Na podstawie http://www.se.pl/kobieta/dom-wnetrza/sadzimy-kwiaty-na-dziace_255221.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *