Marazm po polsku, czyli jak żyje senior

Kiedy tylko polski senior uzyska prawo do emerytury, natychmiast z niego korzysta. Robimy to najchętniej spośród wszystkich Europejczyków – pokazało międzynarodowe Badanie Zdrowia, Starzenia się i Przechodzenia na Emeryturę w Europie (SHARE). Zamiast jednak korzystać w tym czasie z życia, zamykamy się w domu. Przestajemy utrzymywać kontakty z bliskimi, brać udział w aktywnościach społecznych, nie mówiąc o kształceniu się. Efekt? Starsi Polacy najgorzej spośród badanych narodów radzą sobie w testach poznawczych – zapamiętują najmniej słów i najwolniej konstruują wypowiedzi.

teraz_senior_grupa_

Badanie SHARE miało pokazać, jak wygląda i zmienia się sytuacja najstarszych członków europejskich społeczeństw. Naukowcy prowadzący projekt w danym państwie losują z jego populacji grupę badawczą. Później wracają do niej co kilka lat i analizują, jak zmieniała się sytuacja życiowa wybranych respondentów. Opublikowany właśnie raport opisuje zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich czterech lat. Dane dla Polski nie są optymistyczne.

Spośród tych, którzy w czasie pierwszej części badania jeszcze pracowali, w drugiej zatrudniona była już tylko połowa mężczyzn i co trzecia kobieta. Zdecydowana większość ankietowanych Polek przeszła między kolejnymi rundami badania na emeryturę. Inaczej w przypadku mężczyzn – emerytami zostało tylko 26,2 proc. badanych. Panowie znaleźli z kolei inną furtkę – blisko co dziesiąty zaczął deklarować się jako niepełnosprawny. „Znacząca grupa osób w tej ostatniej kategorii jest charakterystyczną cechą dla Polski, związaną z funkcjonowaniem systemu rentowego” – nie mają wątpliwości autorzy raportu podsumowującego raport SHARE. W żadnym innym kraju decyzja o przejściu na emeryturę nie jest tak silnie związana z nabyciem do niej praw.

Polacy przechodzą, bo mogą. A także dlatego że czują się gorzej niż seniorzy z innych krajów. – Spośród wszystkich Europejczyków to Polacy, obok Węgrów i Estończyków, deklarują najgorszy stan zdrowia – twierdzi dr Maja Rynko, demograf SGH i badacz IBE.

 

(Na podstawie http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/814409,marazm-po-polsku-czyli-jak-zyje-senior.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *