Najciekawsze muzea w Polsce

Muzeum to nie tylko miejsce gromadzenia pamiątek z czasów danej epoki. To także ciekawe lekcje muzealne, nauka historii, wspomnienia odsłuchiwane z głośników, multimedialne pokazy oraz niezwykle interesujące miejsca na ziemi.  Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 14 – naszym zdaniem – najciekawszych muzeów w naszym kraju. Odwiedźcie je przy okazji! A jeśli macie jeszcze inne propozycje – napiszcie o nich!

1. Muzeum Powstania Warszawskiego (Warszawa). Miejsce znane przez wszystkich. To tutaj znajdują się pamiątki oraz filmy o powstańcach walczących za Warszawę. Muzeum jest nowoczesne, niesamowicie dokładnie odwzorowane na podstawie zdjęć dawnej Warszawy oraz zajmujące nawet osoby nieinteresujące się dotąd historią. Można tu poznać zarówno przebieg akcji militarnych podczas 63-dniowego powstania, ale również życie codzienne ludności cywilnej.

2. Muzeum Miejsce pamięci (Bełżec). Jest to niewielki (275m x 263m) teren, na którym w latach 1942-1943 funkcjonował obóz zagłady głównie Żydów i Romów. Życie straciło tu ponad pół miliona osób. W 2004 r. obiekt poddany został gruntownym badaniom archeologicznym. Powstała ciekawa ekspozycja muzealna i wspaniałe, zapierające dech w piersiach założenie architektoniczne pomnika.

teraz_senior_belzec_3. Muzeum Lotnictwa (Kraków). Jedno z niewielu tego typu obiektów w Polsce, które posiadają w swoich zbiorach nie tylko pamiątki lotnictwa polskiego, ale także prywatną kolekcję unikalnych samolotów należących do Hermana Goeringa. Wśród eksponatów znajdują się 176 samoloty, 7 śmigłowców, 22 szybowce, ponad 100 silników lotniczych.

4. Muzeum Początków Państwa Polskiego (Gniezno). Zbiory gnieźnieńskiego Muzeum są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Jest to świetna lekcja historii dla dzieci i młodzieży uczącej się.

5. Muzeum Browaru (Żywiec). Browar w Żywcu, jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju, założony został w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Przewodnicy prowadzą tu niezwykle ciekawe lekcje muzealne. Muzeum umożliwia konsumpcję piwa różnych gatunków. Polecamy osobom interesującym się browarnictwem.

teraz_senior_browar_

6. Mikrokosmos (Ujazd). Park Mikrokosmos przedstawia realistyczne rzeźby owadów w wielokrotnym powiększeniu. W Parku stworzono ścieżki dydaktyczne, przy których stoją ustawione owady ze szczegółowymi opisami oraz ciekawostkami dotyczącymi danego gatunku.

7. Muzeum Filumenistyczne (Bystrzyca Kłodzka). Na jej obszarze znalazło swoją siedzibę to ciekawe, liczące sobie 48 lat muzeum. Wśród eksponatów znajdują się wszelkiego rodzaju przedmioty służące do wzniecania ognia czyli zapalniczki, krzesiwa, lampy oliwne oraz zapałki. Ciekawie prezentują się tu między innymi kolekcje opakowań i etykiet zapałek pochodzących z Polski, Europy i całego świata.

8. Park Jurajski Bałtów (Solec Kujawski). Zwiedzanie Parku warto zacząć od Muzeum Jurajskiego, w którym dowiedzieć się można o wiele o dinozaurach i prehistorii w ogóle. Można także wziąć udział w lekcji muzealnej: podczas wykładów wykorzystywane są przeróżne różne formy służące ciekawej prezentacji.

teraz_senior_dinozaury_

9. Muzeum Siekier, Toporów i Maczug (Orzechówka k/Bodzentyna). Jego właściciel od przeszło 25 lat gromadzi w nim dość osobliwe eksponaty, których widok może wywołać nawet pewne przerażenie. Są to: siekiery, topory, maczugi i oszczepy. Tych pierwszych jest tu najwięcej a najstarsza pochodzi z lat 1720-1730. Łącznie w tym unikalnym muzeum, znajduje się przeszło 2500 eksponatów. Pochodzą one z zaprzyjaźnionych złomowisk oraz wykopalisk archeologicznych na Słowacji.

10. Muzeum Mydła i Historii Brudu (Bydgoszcz). Na ekspozycję tę składają się: mydła z różnych zakątków świata i Europy oraz przedmioty, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwsza przenośna toaleta czy pierwowzór prysznica) oraz dokumenty opowiadające o metodach i rytuałach higienicznych. Co ciekawe eksponatów można dotknąć, powąchać a nawet kupić.

11. Muzeum Uwag, Przestróg i Apeli (Złoty Stok). Kolekcja przeszło 260 tabliczek z różnego rodzaju: ostrzeżeniami, hasłami czy instrukcjami, pochodzącymi z minionej epoki a dotyczącymi głównie przepisów BHP. Większość z nich brzmi dość śmiesznie i absurdalnie – inne wprost przeciwnie. Wszystkie razem zaś są doskonałym świadectwem troski o bezpieczeństwo człowieka.

teraz_senior_tabliczki_

12. Muzeum Zabawy i Zabawek (Kielce). Jest to najstarsze i największe tego typu muzeum w Polsce. Ekspozycja jaką znajdziemy w tym obiekcie to bogata kolekcja zabawek i gier dziecięcych, modeli samolotów, samochodów, statków i kolejek elektrycznych z całego świata. Niektóre z nich przypominają małe dzieła sztuki i to w dodatku ręcznie wykonane. Najstarszy eksponat to woskowa lalka z XVIII wieku.

13. Muzeum Kargula i Pawlaka (Lubomierz). To właśnie w tej miejscowości nakręcono komedię wszechczasów – Sami Swoi. Wydarzenie to upamiętniono postaniem muzeum – swoistego skansenu Kargulów i Pawlaków, w którym można zobaczyć wiele rekwizytów pochodzących z filmu. Najwięcej emocji wywoła z pewnością słynny płot oddzielający posesje dwóch rodzin. Na ekspozycję składają się również używane przez chłopstwo w czasach powojennych urządzenia, sprzęty i narzędzia.

14. Żywe Muzeum Porcelany (Ćmielów). Zwiedzanie wnętrza wielkiego pieca, warsztaty ceramiczne, prezentacja tajemnic wytwarzania porcelanowych figurek. Poza tym fascynująca prezentacja historycznej porcelany oraz dzieł artystów współczesnych.

 

(Na podstawie http://www.mapa-polski.org/najciekawsze-muzea-w-polsce,news,840.html oraz
http://www.travelin.pl/top/6-najbardziej-unikalnych-muzeow-w-polsce)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *