Owoce i warzywa – jak je przechowywać?

teraz_senior_owoce_Warzywa i owoce to bogactwo witamin, pierwiastków oraz innych istotnych dla zdrowia składników odżywczych – o ile prawidłowo je przechowujemy. Oto proste zasady, które warto wcielić w życie.

Większość warzyw i owoców powinniśmy trzymać w lodówce. Ale nie wszystkie. Po pierwsze odpadają owoce egzotyczne (poza cytryną) takie jak awokado, banany, mango czy ananasy. Trzymane w zimnie tracą swój smak i aromat. To samo dotyczy ogórków, cukinii i pomidorów. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej, w koszyku czy półmisku.

W lodówce nie należy trzymać też ziemniaków, cebuli i czosnku. Wystarczy im miejsce pod zlewem i siatka z dziurkami. Ziemniaki narażone na wilgoć w lodówce szybciej kiełkują i wypuszczają pędy (w oczkach i zielonej skórce gromadzą się duże ilości toksyn). Cebula i czosnek natomiast gniją od środka.

Warzyw i owoców w lodówce nie przechowujemy razem – powinny trafić do oddzielnych szuflad/pojemników wyłożonych papierowymi ręcznikami, które będą chłonąć wilgoć. Dzięki temu produkty dłużej pozostaną świeże. Muszą oddychać, więc owijanie ich w folię spożywczą  czy pakowanie w plastikowe woreczki szkodzi im. Owoce i warzywa często nawożone są związkami azotowymi, a w zapakowanych w szczelne folie roślinach azotany szybciej zmieniają się w bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia azotyny.

teraz_senior_lodowka_

Produktów wydzielających etylen (papryka, banany, jabłka, gruszki, pomidory) nie przechowujemy razem z zielonymi warzywami (sałata, brokuły, szparagi, ogórki), gdyż spowodują ich szybkie żółknięcie i psucie się.

Jabłka dobrze „czują się” zarówno w lodówce, jak i poza nią. To samo dotyczy gruszek.

W bardzo niskich temperaturach natomiast (około jednego stopnia) dobrze przechowują się takie warzywa jak brukselka, por czy kapusta.

Owoce delikatne (truskawki, poziomki, maliny, wiśnie, jagody) można trzymać w lodówce do dwóch dni, nieumyte, razem z szypułkami i ogonkami, których pozbywamy się dopiero po umyciu, tuż przed podaniem. Do trzech dni przechowujemy sałatę, świeże zioła i rzodkiewkę.

Z kolei cytrusy przed włożeniem do lodówki należy dokładnie umyć i osuszyć.

Warzywa i owoce, które muszą jeszcze dojrzeć, przechowujemy w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu. Nadpsute sztuki należy usunąć od razu, żeby nie zaraziły pozostałych.

teraz_senior_banany_Warzywa i owoce dłużej zachowają świeżość, jeśli kupimy je jędrne, dojrzałe, zdrowe, suche. Nawet drobne pęknięcie czy uszkodzenie przyspieszają proces psucia. To tutaj w pierwszej kolejności zaczną wnikać bakterie oraz pleśń i w efekcie powodować gnicie całego owocu albo warzywa. Pamiętajmy też, że zmiany temperatury powodują przyspieszenie procesów gnilnych, dlatego warzywa i owoce kupujmy w niewielkich ilościach, by nie przechowywać ich zbyt długo. Im są świeższe, tym smaczniejsze i zdrowsze.

 

Na podstawie http://kuchnia.wp.pl/kat,1037879,title,Jak-przechowywac-warzywa-i-owoce,wid,16484807,wiadomosc.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *