Pogoda ducha doda zdrowia

Osoby postrzegające świat w sposób negatywny są bardziej narażone na udar mózgu. Do takiego wniosku doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu Minnesoty kierowany przez dr Susan Everson-Rose. Naukowcy badali grupę 6700 dorosłych w wieku od 45 do 84 lat. Stwierdzili, że wśród pesymistów występuje wyższe o 50 proc. ryzyko udaru w porównaniu z optymistami. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „Stroke”.

kciuk

Podobne rezultaty uzyskali naukowcy z Uniwersytetu Michigan; zespołem kierował dr Erik Kim. Ich badania objęły 6044 osoby w wieku powyżej 50 lat, obserwowane w ciągu dwóch lat. Poproszono je o sukcesywne ocenianie własnego stopnia optymizmu (w 16-punktowej skali).

Okazało się, że wzrostowi poziomu zadowolenia z życia o 1 punkt odpowiada spadek ryzyka udaru mózgu o 9 proc. Również wyniki tych badań zamieścił „Stroke” – pismo wydawane przez American Heart Association.

udar

Podczas statystycznej analizy danych naukowcy z zespołu dr. Kima uwzględnili możliwość występowania innych czynników wpływających na ryzyko udaru, chorób przewlekłych czy zaburzeń psychicznych.  Przytoczone wyniki badań uzyskano metodą porównywania stanu zdrowia optymistów i pesymistów.

Zespół prof. Susane Segerstrom z Uniwersytetu Kentucky posłużył się inną metodą, polegającą na porównaniu różnic w działaniu układu immunologicznego tych samych osób w zależności od tego, w jakim nastroju były w danej chwili: nastawione optymistycznie lub pesymistycznie.

Badana grupa, obserwowana przez rok, liczyła 124 osoby. Specjalny kwestionariusz pomagał ustalać poziom optymizmu u ochotników. Otrzymali oni także podskórny zastrzyk z martwym wirusem chorobotwórczym oraz z drożdżami – chodziło o wywołanie reakcji układu odpornościowego. Uzyskane wyniki są jednoznaczne – pozytywne emocje korzystnie wpływają na układ immunologiczny.

Stwierdzili to także naukowcy francuscy z INSERM (Institut National de la Santé et de la Recherche Médicale) kierowani przez dr. Hermanna Nabiego. Analizowali dane zbierane przez siedem lat wśród mieszkańcach Finlandii. Także w tym badaniu okazało się, że niski poziom pesymizmu skorelowany jest z obniżonym ryzykiem udaru mózgu.

smile

(Na podstawie: http://www.rp.pl/artykul/1126380.html)

Odpowiedź do artykułu “Pogoda ducha doda zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *