Przez to żyjemy krócej i umieramy szybciej

Zła dieta, używki, siedzący tryb życia – jak alarmują specjaliści, to od lat główne przyczyny tego, że żyjemy krócej niż byśmy mogli. W efekcie najczęstszymi przyczynami zgonów wciąż są schorzenia układu kardiologicznego oraz nowotwory. Jednak choć, patrząc globalnie, wszyscy popełniamy na co dzień te same błędy, główne przyczyny krótszej długości życia różnią się w zależności od państwa. Co jest największym wrogiem Polaków?

teraz_senior_serce

Renomowane czasopismo medyczne „The Lancet” zaprezentowało rezultaty wieloletnich badań nad przyczynami zgonów i krótszej długości życia na całym świecie. Przez ponad 20 lat (1990-2013) uczeni zbierali dane dotyczące śmiertelności w poszczególnych krajach, łącznie gromadząc blisko 240 różnych czynników wpływających na to, że tracimy cenne lata życia. Przyjrzyjmy się głównym „globalnym mordercom” w roku 2013 ze szczególnym uwzględnieniem naszego kraju oraz naszych sąsiadów.

teraz_senior_rak

Na pierwszym miejscu znalazły się schorzenia kardiologiczne, które przesądzają o krótszym trwaniu życia w przeważającej części świata, m. in. całej Ameryce Północnej i Australii. Podobnie jest w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej, gdzie spotkamy tylko nieliczne wyjątki. W Europie są to jedynie dwa państwa: Portugalia i Macedonia – tam naczelnym mordercą jest wylew krwi do mózgu. Wylew jest również głównym „konkurentem” chorób kardiologicznych w Chinach, Indonezji, Wietnamie, oby Koreach i, co raczej nie dziwi, w Japonii. W państwach Azji oraz Ameryki Południowej żniwo śmierci zbierają również choroby układu oddechowego (pierwsze miejsce m. in. w Peru. Ekwadorze, Boliwii, Pakistanie, Afganistanie i Tadżykistanie). Najbardziej zróżnicowanym pod względem czynników skracających życie jest niewątpliwie Afryka, w której obok chorób serca (Libia, Egipt) i wylewów (m. in. Angola, Sudan Płd., Etiopia), w czołówce znalazły się również biegunka, malaria, wcześniactwo oraz oczywiście HIV/AIDS.

teraz_senior_malaria

Jakie czynniki powodują natomiast, że życie statystycznego Polaka nie trwa tyle, ile mogłoby trwać? Na pierwszym miejscu są znalazły się oczywiście choroby serca. W dalszej kolejności odnotowano wylewy, choroby układu oddechowego (w tym raka płuc) oraz marskość wątroby. Co ciekawe, wypadki drogowe znalazły się dopiero na siódmym miejscu, co w obliczu porażających statystyk, o jakich jesteśmy informowani przy okazji praktycznie każdego większego święta czy długiego weekendu, jest pewnym zaskoczeniem.

teraz_senior_udar

Niemiecka czołówka przedstawia się podobnie (z niewielkimi przetasowaniami), ale uwagę zwraca wysoka, czwarta, pozycja choroby Alzheimera oraz nowotwór jelita grubego oraz trzustki, których na szczęście zabrakło w „polskim” zestawieniu. Z kolei w Rosji bezpośrednią przyczyną krótszego życia, której nie odnotowano w przypadku Polski, jest alkohol oraz przemoc.

 

A tak sytuacja wygląda na świecie:

teraz_senior_zgony

(Na podstawie: http://facet.wp.pl/kat,1034221,wid,17195638,wiadomosc.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *