Rzeź Woli – pamiętamy!

Piątego sierpnia 1944 roku, w „czarną sobotę” Niemcy rozpoczęli masową i systematyczną rzeź ludności warszawskiej dzielnicy Wola. Masakra ludności Woli była konsekwencją rozkazu Adolfa Hitlera o całkowitym unicestwieniu mieszkańców i zniszczeniu Warszawy. Morderczy plan miał na celu zastraszenie powstańców, a w konsekwencji – przerwanie walk.

wola

Od samego rana oddziały niemieckie wyciągały niewinnych ludzi z mieszkań i rozstrzeliwały. W piwnicach, placach, na podwórkach i ulicach. Domy podpalano. Ludobójstwu towarzyszyły gwałty na kobietach i masowa grabież. Nie oszczędzano nikogo. Dzieci, starców, kobiet w ciąży. Mordowano w szpitalach. Nielicznych cywilów, którzy przetrwali, zapędzano do walki przeciwko powstańczym barykadom w charakterze żywych tarcz.

azarowie

Rzezi Woli dokonały wielonarodowe, bezwzględne oddziały specjalne. Składały się one z niemieckich kryminalistów oraz kolaboracyjnych jednostek Azerów, Gruzinów, Turkmenów, Tatarów, Ukraińców, Białorusinów, Kozaków oraz Rosjan.

Bild 101I-695-0412-12

Szacuje się, że podczas rzezi Woli śmierć poniosło od 50 do 65 tysięcy cywilów. Szacunki są trudne, gdyż mordów dokonywano na całych rodzinach, mieszkańcach domów, ulic i osiedli. Ciała ofiar następnie palono, by zatrzeć ślady zbrodni.

Po wojnie, na cmentarzu wolskim pochowano 12 ton prochów ludzkich…

pomnik

 

 

http://www.fakt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *