Spacer po Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej

W niedzielę, korzystając ze wspaniałego przedpołudnia wybraliśmy się z grupą Seniorów na spacer po Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Od przeszło 200 lat służy żydowskiej społeczności Warszawy i okolic. To jedna z największych nekropolii na świecie (ponad 200 tys. grobów), a druga w Polsce. Towarzyszył nam przewodnik, którego wiedza oraz znajomość topografii bardzo się przydały, bo teren cmentarza to przeszło 33 hektary!

teraz_senior_cmentarz_zydowski_10teraz_senior_cmentarz_zydowski_11teraz_senior_cmentarz_zydowski_4teraz_senior_cmentarz_zydowski_12Cmentarz jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową, a w ortodoksyjnej jeszcze na kobiecą i męską oraz specjalną do chowania świętych ksiąg. Dowiedzieliśmy się co nieco o symbolice zdobień i tradycjach związanych z pochówkiem w judaizmie.

teraz_senior_cmentarz_zydowski_1teraz_senior_cmentarz_zydowski_2teraz_senior_cmentarz_zydowski_3teraz_senior_cmentarz_zydowski_6Dzięki Ochotniczemu Hufcowi Pracy rokrocznie udaje się odsłonić kolejne kwartały, które do tej pory porastała istna dżungla bluszczu i pokrzyw. To czego jeszcze tej wiosny nie było widać, my mogliśmy już podziwiać. Bo nierzadko ohele i macewy wykonywane były przez najznamienitszych artystów XIX i XX wieku. Jeśli nigdy tam nie byliście – warto się wybrać…

teraz_senior_cmentarz_zydowski_5

teraz_senior_cmentarz_zydowski_7

teraz_senior_cmentarz_zydowski_9

teraz_senior_cmentarz_zydowski_8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *