Topielec wielkanocny

Dziś o wielkanocnym „topielcu”. Brzmi nieco złowrogo, ale w rzeczywistości ta złocista, nigdy nie wysychająca, aromatyczna i maślana wielkanocna baba zasługuje na to, by wszyscy się nią zachwycili. Swój wspaniały kolor zawdzięcza żółtkom, zaś konsystencję i wilgotność procesowi zatapiania ciasta w zimnej wodzie. Warto wyczarować ją na nieodległą Wielkanoc!

teraz_senior_baba

Składniki:
– 20 g drożdży
– 1 łyżeczka cukru
– 6 żółtek
– 100 g cukru pudru
– 240 ml mleka
– 1 łyżeczka cukru wanilinowego lub ekstraktu wanilii
– 480 g mąki pszennej
– tarta skórka z cytryny i pomarańczy
– 120 g masła, stopionego i przestudzonego
– 100-150 g rodzynek
– na wierzch lukier lub cukier puder

Przygotowanie

Drożdże rozetrzyjcie z łyżeczką cukru, dolejcie dwie łyżki letniego mleka, dodajcie pół łyżki mąki i odstawcie na 20 minut. W tym czasie żółtka utrzyjcie z cukrem na kogel-mogel; ma być puszysty i jasny.

Mleko wymieszajcie z cukrem wanilinowym.

Mąkę przesiejcie do dużej miski, zróbcie w mące wgłębienie, wlejcie rozczyn z drożdży, mleko, skórkę z cytrusów i stopione masło oraz kogel-mogel. Zagniatajcie ciasto ręcznie 15-20 minut (można też użyć miksera). Ma być dosyć luźne, ale gładkie.

Czystą, dosyć dużą ściereczkę kuchenną wysmarujcie masłem, przełóżcie na nią ciasto, zawińcie nad nim rogi ściereczki, delikatnie, ale tak, żeby ciasto nie wypłynęło. Po prostu zróbcie bezpieczny, szczelny, ale luźny tobołek.

Duży garnek napełnijcie zimną wodą, włóżcie do niego tobołek, przykryjcie i odstawcie na 1,5-2 godziny. Będzie gotowe, kiedy wypłynie na powierzchnię.

Wyjmijcie ciasto z garnka, delikatnie naciśnijcie, żeby je odgazować, dodajcie rodzynki.

Formę do babki (o pojemności 1,2-1,5 l) wysmarujcie masłem, wysypcie tartą bułką i wlejcie ciasto. Odstawcie na godzinę do wyrośnięcia.

Piec nagrzejcie na 180 st. C i wstawcie do niego babę. Pieczcie 45-50 minut, przed wyjęciem sprawdźcie drewnianym patyczkiem, czy jest upieczona.

Wyjmijcie z pieca, odstawcie na 20 minut, potem przełóżcie na talerz. Po ostygnięciu oprószcie cukrem pudrem lub polukrujcie.

Smacznego!

 

(Na podstawie: http://metro.gazeta.pl/metro/1,131966,13614446,Topielec__czyli_wielkanocna_baba_z_Podlasia__Przepis.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *