Uwaga na czerniaka!

Czerniak skóry jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek produkujących barwnik skóry, które uległy złośliwej transformacji. Rak rozwija się na podłożu znamion, pieprzyków, jak również na skórze niezmienionej, w gałce ocznej czy okolicach ust. Najczęściej występuje na tułowiu i kończynach dolnych.

Samokontrola to podstawa
Czerniak skóry charakteryzuje się cechami, możliwymi do zauważenia już przy samodzielnym badaniu ciała. Warto pamiętać o cechach podejrzanej zmiany skórnej. Są to:

  • Asymetria – łagodne zmiany skórne są zazwyczaj okrągłe lub owalne. Naszą niepewność powinny wzbudzić znamiona asymetryczne, które rosną w jednym kierunku.
  • Brzeg – bardzo często czerniak skóry przybiera nieregularną postać. Kiedy znamię ma nierówne brzegi lub jest postrzępione, powinniśmy poddać się kontroli.
  • Kolor – podejrzliwość powinny wzbudzić znamiona składające się z kliku barw, np. różu, szarości, czerwieni, brązu i czerni. Czerniak objawia się również całkowitą zmianą koloru znamiona lub zaczerwienieniem jego brzegów.
  • Rozmiar – najczęściej zmiany nowotworowe przekraczają 5 mm. Znamiona takiej wielkości – podobnie jak rosnące niewielkie dotychczas kropeczki – odbiegają od normy.
  • Ewolucja – znamię przekształcające się w czasie, zmieniające wygląd, krwawiące, bolące lub swędzące powinno zwrócić naszą uwagę.

czerniak

Jeśli zauważymy u siebie choć jeden z w/w objawów, powinniśmy udać się do dermatologa. Lekarz przy pomocy dermatoskopu, czyli specjalnej lupy, oceni znamię. Jeśli zauważy coś niepokojącego, najpewniej zleci usunięcie chirurgiczne znamienia. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go z miejscowym znieczuleniem. Wycięta zmiana zostanie zbadana pod kątem obecności komórek nowotworowych.
dermatoskopGrupa szczególnego ryzyka
Kto jest szczególnie narażony? Osoby, u których czerniak skóry występował w rodzinie – im częściej, tym ryzyko zachorowania wzrasta. Na nowotwór narażają się również miłośnicy opalania oraz użytkownicy solariów – trzy minuty w solarium to o trzy dni starsza skóra. Poza genetycznymi uwarunkowaniami, to słońce jest największym sprzymierzeńcem czerniaka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Profilaktyka antyrakowa

Co robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia zmian skórnych? Należy przede wszystkim używać kremów z filtrami. Idealny preparat ma filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB na etykiecie oznaczony jest symbolem 50+. Taki krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co 2 godziny. A poza tym warto unikać silnego nasłonecznienia, nosić nakrycie głowy oraz przeciwsłoneczne okulary (najlepiej od optyka).

kremWczesne wykrycie gwarancją wyleczenia.

Zbliżająca się sezon letni to dobry moment na przyjrzenie się swojej skórze. Przed letnim opalaniem nowe i stare znamiona warto pokazać dermatologowi.
Wczesne wykrycie czerniaka daje możliwość wyleczenia. Późno rozpoznany nowotwór z przerzutami najczęściej jest chorobą nieuleczalną.

 

 

(Na podstawie: http://www.choroby.senior.pl/78,0,Jak-samodzielnie-rozpoznac-czerniaka-skory,21610.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *