Wesołe jest życie staruszka

„Nie możemy zapobiec starzeniu się, lecz zapobiec staniu się starym”

W dniu dzisiejszym garść wskazówek na temat pozytywnego starzenia się, które mogą podpowiedzieć pewne rozwiązania niezdecydowanym, podsunąć argumenty wątpiącym czy potwierdzić dobrą drogę z siebie zadowolonym. Oto one:

AKTYWNY STYL ŻYCIA

Na zdrowie, sprawność fizyczną i umysłową: najlepsze efekty osiągniemy gdy połączymy wysiłek fizyczny z aktywnością społeczną i towarzyską. Bierność często może być przyczyną nudy, stresów, gorszej kondycji czy zminimalizowania kontaktów międzyludzkich. Aktywność jednak winna być dostosowana do naszych potrzeb, możliwości i wcześniejszego stylu życia. Trudno żeby osoba, która przez cały dorosły okres wiodła spokojny, niespieszny styl życia na emeryturze lubowała się w częstych zmianach i wielkiej aktywności. Dla niektórych osób codzienny spacer to będzie szczyt ruchowego szaleństwa dla innych zdecydowanie zbyt mało…

teraz_senior_lodka

Rozważając temat aktywności, bardzo ważne jest byśmy pamiętali jeszcze o treningu dla szarych komórek. Jeżeli bowiem pozwolimy sobie, by nasz mózg „poszedł na emeryturę” – to tak się stanie. Wtedy jednak problemy z pamięcią, kojarzeniem czy koncentracją będą nas tym bardziej trapić. Poza tym w dobie wielkiego postępu technicznego nieustanne uczenie się w trzecim wieku staje się niemal obowiązkiem każdego emeryta.

„Problem nie polega na tym, by dorzucać lata do życia, lecz życia do lat”

AKCEPTACJA WIEKU, WYGLĄDU I NOWYCH RÓL

Łatwiej, piękniej starzeją się osoby, które akceptują zmiany, a szczególnie ograniczenia jakie niesie ze sobą wiek. Kompensują sobie niedostatki, poszukując alternatywnych rozwiązań np. aparaty słuchowe lub podchodząc do nich z życzliwym humorem. Ważne jest również zrzeczenie się pewnej odpowiedzialności np. z obowiązków zawodowych, rodzinnych bez wzbudzania w sobie poczucia straty. Wyprawianie świąt nie musi być przecież na głowie tylko jednej tylko osoby… Pomocne tu też stanie się przekierowanie energii na nowe role i formy aktywności. Jeżeli już kończy się moje zadanie jako pracownika, to przecież mogę odnaleźć się w roli Babci, Studenta, czy Wolontariusza.

RELACJE MIĘDZYLUDZKIE – KONTAKTY MIĘDZYPOKOLENIOWE

Pamiętajmy, że samotność jest niezdrowa. Dla osób w wieku senioralnym ważne są i kontakty z rówieśnikami jak i z pokoleniem młodszymi i starszym. Zaraźliwa energia młodych jest niezbędna dla osób w trzecim wieku. Osoby izolujące się w gronie osób w tym samym wieku, często stają się bardziej krytyczne i mniej zadowolone z życia. Czas seniora bowiem to bycie dostępnym, słuchanie, dawanie – to wartości bezcenne w dzisiejszym zabieganym świecie. Najważniejszym, co można dać drugiemu człowiekowi, a szczególnie dzieciom – jest właśnie czas i uwaga.teraz_senior_taniec_

TWÓRCZOŚĆ I SAMOREALIZACJA

To spełnianie swoich marzeń czy wyrażanie siebie poprzez twórcze działania. Nie zawsze to muszą być artystyczne wytwory (np. malowanie, pisanie wierszy) ale też dokształcanie się, rozwijanie zainteresowań czy rozwój osobisty (np. zajęcia z psychologii).

DUCHOWOŚĆ

Starzenie się niesie ze sobą wiele refleksji, pytań i rozmyślań nad życiem. Badania pokazują, że osoby wierzące, modlące są zdrowsze i bardziej zadowolone. Poszukiwanie odpowiedzi, spokoju ducha może być wyzwaniem dla seniora ale też pasjonującą przygodą po meandrach życia.

OPTYMIZM

Optymizm i poczucie humoru to cechy, które sprzyjają zdrowiu ale też lepszym relacjom z innymi ludźmi. Pogoda ducha sprzyja też łatwiejszemu oswajaniu się z kolejnymi etapami życia. Śmiech, jak pokazują badania, z wiekiem towarzyszy nam się co raz rzadziej. Być może przyczyn jest mniej ale często też sobie sami nie pozwalamy na wesołość, utożsamiając ją z przywilejem młodych. Jeżeli jednak zależy Ci na zdrowym sercu, pełnym oddechu  przyjaznych ludziach dookoła to żartuj, oglądaj komedie i idź tam, gdzie się głośno śmieją, np. na zajęcia ze śmiechoterapii (prowadzona na niektórych Uniwersytetach Trzeciego Wieku).

„Najpiękniejszy wiek to ten, w którym się jest”

teraz_senior_smiech_

Na podstawie:  http://www.seniorzy.sopot.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=34&layout=blog&Itemid=135&limitstart=4

4 odpowiedzi do artykułu “Wesołe jest życie staruszka

  1. Alicja K.

    Dokładnie tak zyję … młodość to nie etap zycia ale stan ducha 🙂
    Aktywność, samorealizacja, pogoda ducha, asertywność i empatia
    Kocham zycie – mimo wszystko
    Alicja K.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *