Wszystkich Świętych po meksykańsku

W Meksyku Zaduszki trwają tydzień i przypominają raczej karnawał niż uroczystości poświęcone zmarłym. Dia de Muertos, dzień, w którym ich dusze schodzą na ziemię, aby zasiąść do stołu z żyjącymi, to barwne, dalekie od smutku, wręcz radosne święto.

teraz_senior_czaszki_meksyk_08

Meksykańskie Dia de Muertos zaczyna się w tym samym czasie co Wszystkich Świętych, ale jest uroczystością o prekolumbijskim rodowodzie. Trwa dłużej niż chrześcijańskie święto, bo prawie tydzień.

teraz_senior_czaszki_meksyk_05Meksykanie wybierają się na cmentarz jak na piknik, zabierając ze sobą koce, kosze wypełnione jedzeniem oraz tradycyjnych muzyków, mariachi, którzy grają zmarłym ich ulubione piosenki.teraz_senior_czaszki_meksyk_03

Dla bliskich, którzy odeszli, budowane są ołtarzyki ozdobione żółtopomarańczowymi kwiatami.

teraz_senior_czaszki_meksyk_02Stawia się na nich fotografie i rozmaite smakołyki. Bo zmarli oczywiście włączeni są w świętowanie. Przychodzą, aby spotkać się ze swoimi rodzinami i posmakować życia, śpiewu i świetnego jedzenia.

teraz_senior_czaszki_meksyk_04

Najpierw przychodzą angelitos, aniołki, duszyczki dzieci. Czekają na nie słodycze w kształcie małych czaszek i trumienek. Potem pojawiają się dorosłe duchy. Oprócz pikantnych dań, mogą skosztować tytoniu oraz tequili, czyli destylatu z agawy.

teraz_senior_czaszki_meksyk_01Zaduszki w Meksyku są po to, by zdać sobie sprawę, że śmierć jest de facto częścią życia, jest swojska, więcej – mieni się kolorami i winna mieć smak… słodkiej bułki.

teraz_senior_czaszki_meksyk_07

Czasem w bardziej luksusowej wersji:

teraz_senior_czaszki_meksyk_06

(Na podstawie: http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/56,123978,14816431,Wszystkich_Swietych_w_Meksyku.html)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *